O projekcie,,Salonik Literacki Wesołej Ciuchci” to projekt realizowany przez Grupę MAC dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2019.

Celem głównym projektu jest rozwój działalności animacyjnej Dziecięcej Księgarni Edukacyjnej ,,Wesoła Ciuchcia”, jako ośrodka promującego czytelnictwo i kształcenie zachowań czytelniczych wśród 105 dzieci w wieku 4-12 lat z Przedszkola Samorządowego nr 19 z Oddziałem Integracyjnym ,,Świętokrzyskie Skrzaty”, Przedszkola Samorządowego nr 34 w Kielcach, Niepublicznego Przedszkola Zygzak w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach oraz Publicznej Szkoły Podstawowa i Przedszkola w Sierakowie.

Miejscem realizacji projektu jest Księgarnia ,,Wesoła Ciuchcia” zlokalizowana w centrum Kielc. Działania w ramach projektu rozpoczną się w maju 2019 r. a zakończą w grudniu 2019 r.
W ramach projektu zostaną zorganizowane:

• Spotkania autorskie z pisarzami Ewą Chotomską i Pawłem Beręsewiczem

• Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 4-12 lat

• Zajęcia integracyjne dla dzieci w wieku 4-6 lat, ich babć i dziadków

• Spotkania z książką – aktorzy z Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” oraz znani kielczanie czytają dzieciom w wieku 4-12 lat.

W obecnych czasach kurcząca się liczba księgarń - w tym księgarń dedykowanych dzieciom - jest problemem, który dotyka nie tylko księgarzy, ale również czytelników i wydawców. Pomimo dużej elastyczności księgarzy i gotowości adaptacji do nowych warunków sprzedaży, księgarnie przegrywają w konkurencji np. ze sklepami internetowymi, które nie spełniają funkcji społecznych. Jako Grupa MAC ogromnie się cieszymy, że możemy realizować potrzebny projekt. Mamy nadzieję, że będzie on dla wielu najmłodszych czytelników początkiem wspaniałej przygody z książką.

Aktualności

 

 


11.10.2019
Piłkarze ręczni przeczytali dzieciom

Uznani piłkarze ręczni zespołu PGE VIVE Kielce - Arkadiusz Moryto i Ángel Fernández Pérez – przeczytali uczniom fragmenty książek i wiersze w przytulnych wnętrzach Dziecięcej Księgarni Edukacyjnej „Wesoła Ciuchcia”.

Kieleccy szczypiorniści spotkali się z dziećmi w księgarni w ramach projektu „Salonik Literacki Wesołej Ciuchci”. W spotkaniu z piłkarzami udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach, Publicznej Szkoły Podstawowej oraz przedszkolaki z Przedszkola w Sierakowie. Była to wyjątkowa okazja do posłuchania opowieści w wykonaniu jednych z najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie. Szczypiorniści przeczytali dzieciom rymowanki i zagadki o tematyce sportowej. Dodatkowo Ángel Fernández Pérez udzielił słuchaczom krótkiej lekcji hiszpańskiego, czytając w tym języku.

Po spotkaniu z piłkarzami dzieci wzięły udział we wspólnej zabawie z aktorami Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, którzy przygotowali specjalny program dotyczący książek.


Zobacz relacje w mediach:

Echo Dnia 


09.10.2019
Pisarka Ewa Chotomska spotkała się z przedszkolakami

Popularna Ciotka Klotka – Ewa Chotomska – odwiedziła w ubiegłym tygodniu Kielce i spotkała się z przedszkolakami w przytulnych wnętrzach Księgarni Edukacyjnej „Wesoła Ciuchcia” przy ulicy Paderewskiego 49/51. Ewa Chotomska włączyła dzieci w barwną zabawę wokół przebojów, na których wychowały się już pokolenia przedszkolaków i znanych z takich programów telewizyjnych, jak: Tik-Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek. Dzieci bawiły się doskonale w rytm przebojów, do których teksty napisała Ewa Chotomska: Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja. Spotkanie z pisarką było także okazją do poznania najnowszych książek pani Ewy oraz zdobycia jej autografu. Wyjątkowe spotkanie w księgarni było także wzmocnieniem więzi międzypokoleniowych wśród dzieci, ich babć i dziadków, którzy również zostali zaproszeni do zabawy. Wspólne zajęcia integracyjne dostarczyły wiele pozytywnych emocji, uśmiechów i radości – dzieci chętnie słuchały bajek, poznały ciekawe historie książek sprzed lat oraz bawiły się w zabawy z czasów młodości dziadków. Kolejne spotkanie w ramach „Saloniku Literackiego Wesołej Ciuchci” odbędzie się 10 października – baśnie i wiersze przeczytają dzieciom m.in. piłkarze ręczni klubu PGE Vive.
Zobacz relacje medialne ze spotkania z Ewą Chotomską:

TVP3 KIELCE
Echo Dnia 


17.06.2019
Paweł Beręsewicz oczarował dzieci

Księgarnię odwiedził dzisiaj wybitny gość – pan Paweł Beręsewicz! Autor ulubionych przez dzieci książek, m.in.: "Czy wojna jest dla dziewczyn?", "A niech to czykolada" albo "Co tam u Ciumków?" Pisarz zaprosił dzieci do wspólnej dyskusji o książkach, wypił wspólnie z uczniami „symboliczną kawę i herbatę” z małych filiżanek i opowiedział o przygodach bohaterów swoich książek. Dzieci bardzo żywo reagowały, chętnie dyskutowały z autorem. To były kreatywne zajęcia, ponieważ wcześniej uczniowie wcielili się w rolę ilustratorów książek i wspólnie stworzyli blisko 15-metrowe dzieło obrazujące przygody Alibaby i czterdziestu rozbójników. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Salonik Literacki Wesołej Ciuchci” realizowanego przez kielecką MAC - Kompleksowe rozwiązania dla edukacji dzięki dofinansowaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2019. W październiku z dziećmi spotka się w Kielcach pisarka Ewa Chotomska.

Echo Dnia


Kolejne spotkanie po wakacjach!


 


22.05.2019
Salonik wystartował!

W kolorowych, przytulnych wnętrzach Księgarni Edukacyjnej „Wesoła Ciuchcia” przy ulicy Paderewskiego w Kielcach przedszkolaki z Kielc i Sierakowa poznały pracę księgarza, dowiedziały się, jak działa księgarnia, skąd biorą się książki, a znani kielczanie przeczytali dzieciom fragmenty bajek.

Serię spotkań z cyklu „Salonik Literacki Wesołej Ciuchci” organizowanego przez Grupę MAC rozpoczęli we wtorek 21 maja wicemarszałek Renata Janik (która przeczytała najmłodszym „Kubusia Puchatka”), redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Alina Janusz (przeczytała fragmenty „Króla Lwa”), a redaktor naczelny „Echa Dnia” Stanisław Wróbel przeczytał „Ptasie radio” Juliana Tuwima.

Z kolei w środę z przedszkolakami spotkali się p. Adam Cyrański, właściciel wydawnictwa MAC, który przeczytał „Rzepkę” i „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Z kolei pan Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc, czytał „Stefka Burczymuchę” i bajkę o strażaku.

Były to wyjątkowe spotkania z książką i literaturą, a także teatrem. Aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” włączyli dzieci do wspólnej zabawy w otoczeniu książek.

„Salonik Literacki Wesołej Ciuchci” to projekt realizowany przez kielecką Grupę MAC dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2019. Celem głównym projektu jest rozwój działalności animacyjnej Dziecięcej Księgarni Edukacyjnej ,,Wesoła Ciuchcia”, jako ośrodka promującego czytelnictwo i kształcenie zachowań czytelniczych. Podczas kolejnych spotkań księgarnię odwiedzą m.in. pisarka Ewa Chotomska i pisarz Paweł Beręsewicz.

W projekcie bierze udział 105 dzieci w wieku 4-12 lat z Przedszkola Samorządowego nr 19 z Oddziałem Integracyjnym ,,Świętokrzyskie Skrzaty”, Przedszkola Samorządowego nr 34 w Kielcach, Niepublicznego Przedszkola Zygzak w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach oraz Publicznej Szkoły Podstawowa i Przedszkola w Sierakowie.

Dziennikarze również włączyli się w promowanie czytelnictwa w ramach projektu:

Echo Dnia
Radio Kielce
Gazeta Wyborcza
Swiętokrzystkie.pro


Kolejne spotkanie w czerwcu i październiku!16.05.2019
Ruszają spotkania literackie

Znani kielczanie czytający swoje ulubione książki przedszkolakom, aktorzy teatru Lalki i Aktora „Kubuś” ze specjalnym występem, mnóstwo atrakcji oraz możliwość poznania pracy księgarza od kuchni – to wszystko już we wtorek, 21 maja w księgarni edukacyjnej „Wesoła Ciuchcia” w Kielcach.

Wtorkowe spotkanie zainauguruje cykl spotkań w ramach „Salonika Literackiego Wesołej Ciuchci” realizowanego przez Grupę MAC dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2019.

W przytulnych wnętrzach księgarni „Wesoła ciuchcia” blisko 40 przedszkolaków pozna pracę księgarza, posłucha, jak czytają książki znani kielczanie – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Stanisław Wróbel, redaktor naczelny Echa Dnia. To będzie wyjątkowe spotkanie z książką i literaturą.

Celem głównym projektu jest rozwój działalności animacyjnej Dziecięcej Księgarni Edukacyjnej ,,Wesoła Ciuchcia”, jako ośrodka promującego czytelnictwo i kształcenie zachowań czytelniczych wśród 105 dzieci w wieku 4-12 lat z Przedszkola Samorządowego nr 19 z Oddziałem Integracyjnym ,,Świętokrzyskie Skrzaty”, Przedszkola Samorządowego nr 34 w Kielcach, Niepublicznego Przedszkola Zygzak w Kielcach, Szkoły Podstawowej nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach oraz Publicznej Szkoły Podstawowa i Przedszkola w Sierakowie.

Patroni medialni

JESTEŚ ZAINTERESOWANY? NAPISZ DO NAS


Biuro
Księgarnia Wesoła Ciuchcia
Kielce, ul. Paderewskiego 49/51
Świętokrzyskie, Polska
pon-pt 10:00-18:00
soboty 10:00-13:00
P: 41 366 47 51
Email
ksiegarnia@ksiegarniawesolaciuchcia.pl